Версія Python 3.5
Слід, звичайно ж, прочитати повну офіційну документацію, щоб розібратися у всьому. Тут лише деякі уривки самої суті, так би мовити, коротко про головне.
Послідовності в Python — ітерабельні об'єкти, до елементів яких є ефективний доступ з використанням цілочисельних індексів. Доступ може бути здійснений через спеціальний метод __getitem __ (self, key), також підтримується метод __len __ () для повернення довжини послідовності.
__getitem__(self, key) — #метод, де доступ по індексу (або ключу).
Списки в Python — це змінні послідовності. У більшості випадків використовуються для зберігання однотипних даних, але можуть зберігати в собі і дані різних типів. Представлені класом list. Оформлюються списки в квадратні дужки [послідовність через кому].
Приклад послідовності списком в Python:
my_first_list = [3, 5, 1, 8, 7, 2, 9, 4] print(my_first_list)
Кортежі в Python — це незмінні послідовності, які об'єднують в одне кілька значень. Найчастіше використовуються для зберігання різнотипних даних. Представлені класом tuple. Оформлюються кортежі в круглі дужки (послідовність через кому).
Приклад простого кортежу в Python:
my_first_list = (3, 5, 1, 8, "string", 7, 2, 9, 4) print(my_first_list)
Операції зі списками в Python 3.5
Можна виконувати загальні для всіх послідовностей операції (конкатенація, зріз послідовностей, довжина списку, мінімальний і максимальний елемент, сума елементів, додавання або видалення елемента, сортування списку і багато іншого). Детальніше слід читати в документації, там описано безліч можливостей і прикладів.
my_first_list = [3, 5, 1, 8, 7, 2, 9, 4] print(my_first_list) if 3 in my_first_list: #Чи є цифра 3 в списку print("3 is in list") else: print("3 is not in list") len (my_first_list) # Довжина послідовності print (len (my_first_list)) # Висновок на екран довжини послідовності print (min (my_first_list)) # Висновок на екран мінімального елемента послідовності print (max (my_first_list)) # Висновок на екран максимального елемента списку print (sum (my_first_list)) # Висновок на екран суми всіх елементів my_first_list.append (6) # Додаємо в кінець списку цифру 6 print (my_first_list) # Висновок на екран списку з доданою в кінці цифри 6 my_first_list.remove (3) # Видалення цифри 3 зі списку print (my_first_list) # Висновок на екран списку без цифри 3
Сортування списків в Python 3.5
Сортування змінюваних послідовностей (списків) відбувається дуже просто завдяки спеціальному вбудованому методу sort() і його параметрам key (записується в круглих дужках як key = функція, де саме по зазначеної функції і сортується список) і reverse (значення True або False). Простий приклад сортування списків нижче:
my_first_list = [3, 5, 1, 8, 7, 2, 9, 4] # створення списку print (my_first_list) # виведення на екран створеного списку my_first_list.sort (reverse = True) # виведення списку з кінця по спадаючій за допомогою reverse = True print (my_first_list) # виведення на екран відсортованого списку
Або ось такий спосіб відсортувати літери в списку за алфавітом:
primer=["a","o","k","d","y","r","f"] primer.sort() print(primer)
До речі, впорядкувати список з кінця (з більшого значення до меншого) або здійснити розворот списку можна також і за допомогою методу Reverse:
my_first_list.reverse() print(my_first_list) #Знову виводимо список з кінця за допомогою методу Reverse, але трохи по-іншому
Так, ітерація з кінця також можлива і за допомогою негативних індексів.
Операції з кортежами в Python 3.5
Для версії Python 3 кортежі підтримують всі загальні для послідовностей операції, в них можна поставити будь-ітерабельний об'єкт. Слід врахувати особливий синтаксис кортежів: кортеж може оформлятися в круглі дужки або без них. Якщо параметр всього один, після нього обов'язково повинна стояти кома.
Приклад простого написання кортежу на Python:
kortegh=(15,5) print(kortegh) kortegh=15, print(kortegh)
Також можна проітерувати число в кортежі. Нижче на прикладі показана ітерація числа 15 в кортежі:
kortegh_iter=tuple(range(15)) print(kortegh_iter)
Ітерація послідовностей в кортежі відбувається наступним чином: беруться перші числа кожного кортежу, потім другі і т.д, до тих пір, поки зберігається принцип роботи ітератора від малого до великого.
print(list(zip((1, 3, 8), (5, 6), (7, 12, 15))))
Функція zip в кортежі Python
Функція zip об'єднує в один кортеж кілька кортежів. А ось і простий приклад як скористатися цією функцією:
first_kortezh = (1,2,3) second_kortezh = (4,5,6) third_kortezh = (7,8,9) z=zip(first_kortezh,second_kortezh,third_kortezh) print(first_kortezh) print(second_kortezh) print(third_kortezh) print(list(z)) #виведе на екран список об'єднаних кортежів print(zip) #покаже клас функції print(z) #покаже місце в пам'яті даного об'єкта
Розпакування кортежів в Python 3
Розпакування кортежів відбувається завдяки зірочці. Розпакування послідовностей в даному випадку — це відповідність лівої частини правої. А ось і приклад.
first, second, third=zip(*((1, 4, 7), (2, 5, 8), (3, 6, 9))) # print(first) print(second) print(third)
Успіхів у навчанні!